Hemen Kayıt Ol , Soru sor ? - Cevap ver !
Kayıt Ol Giriş Yap

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


 
Konuyu Oyla:

WİNDOWS 10 FORMAT NASIL ATILIR ?


10-01-2017, Saat: 21:16,
Yorum: #1

width=200 height=200

WİNDOWS 10 FORMAT NASIL ATILIR ?
Sisteminiz Windows 10 ise;

Ayarları açıyoruz.
Güncelleştirme ve güvenlik bölümünü açıyoruz.
Kurtarma Bölümüne geliyoruz.
“Bu bilgisayarı sıfırla” diyoruz.
Açılan ekranda istediğe bağlı olarak dosyalarınızı koruyabilir veya tamamen kaldırabilirsiniz.
Sonraki ekranda driver’larınızın sinilip silinmeyeceğine karar verebilirsiniz.
Gelen uyarıyı geçip sıfırla diyoruz ve açılan pencerede “Devam et” diyoruz.
Bilgisayarınız kapanıp manuel bir şekilde kendinizi sıfırlayacaktır.
Eğer mevcut işletim sisteminiz Windows 10 değilse;

Önce iso dosyası halinde olan bir windows 10 ediniyoruz. İndirdikten sonra önce bir usb belleğe atıyoruz. Bunun için piyasada WintoBootic, Rufus gibi bir çok program mevcut. Ben tercihen WintoBootic’i tercih ediyorum.

WintoBootic ile Usb nasıl format diski haline getirilir ?

 

Önce web üzerinden programın güncel bir sürümünü indirip çalıştırıyoruz. Herhangi bir kurulum gerektirmiyor.

Programı başlattığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.Önce Usb belleğimizin format diski haline dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu tür programlar yokken bunu dos komutları ile yapardık ancak şimdi tek yapmanız gereken “Quick Format” simgesine basit bir tik atmak. Program ilk olarak usb belleğinizi format diski haline dönüştürecektir.Ardından iso dosyasını yeşil okun üstüne sürüklüyoruz. İsterseniz oka tıklayarak dizin adresini de gösterebilirsiniz.

Daha sonra “Do it!” diyoruz. Program önce usb belleğinizi format diski haline dönüştürecek sonrasında ise Windows 10’u yükleyecektir.

Şimdi gelelim işin esas noktasına. Buradan sonrasını dikkatli bir şekilde okuyun arkadaşlar. (Not: Yazının sonuna resimli anlatım eklenmiştir.)

Birinci Adım
İlk ilk olarak BIOS menüsünü açıyoruz. Genel olarak BIOS menüsüne girmek için F2 tuşu kullanılır. Ancak bazı bilgisayarlarda F1 veya Delete tuşuna tanımlanmış olabilir

BIOS menüsüne girdikten sonra BOOT sekmesine geliyoruz. Burada USB – Flash Disk aygıtını 1. sıraya taşıyoruz. Yukarı ve aşağı hareketler için “+” ve “-” işaretlerini kullanıyoruz.

USB aygıtını birinci sıraya taşıdıktan sonra F10 tuşuna basıyoruz Karşımıza “Save and Exit” yazısı gelecek, tamam diyoruz.

İkinci Adım
F10 tuşuna basıp tamam dedikten sonra bilgisayar kapanıp yeniden açılacak. Arından “Devam etmek için herhangi bir tuşa basın diyecek”. Klavyedeki herhangi bir tuşa rastgele basıyoruz.

Ardından Windows 10 kurulum basamakları karşımıza gelecek

İlk olarak dil ayarları gelecek. Dilimizi ayarladıktan sonra next diyerek devam ediyoruz. Açılan ekranda “İnstall Now” diyoruz ve Microsoft lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.

Üçüncü Adım
Sözleşmeyi kabul ettikten sonra gelen ekranda Windowsu nereye kuracağınızı belirlemeniz gerekiyor. Ancak ondan önce eski sistem bilgilerini silmelisiniz. Karşınıza çıkan ekranda “Delete” diyerek önceki sisteme ait C ve D bilgilerini temizliyoruz. İsterseniz D’de yer alan bilgileri saklayabilirsiniz. Herhangi bir zararı olmaz.

Ardından “New” diyerek yeniden yerel disk oluşturuyoruz. Windowsu oluşturduğunuz “Birincil” yerel diske kurmanız gerekiyor. Aksi halde kurulumu tamamladıktan sonra “Yerel Disk D” gözükmeyecektir.

Birincil yerel diski seçip “Next” diyoruz. Ardından windows kurulumu gerçekleşmeye başlayacaktır.

Dördüncü Adım
Kurulum tamamlandıktan sonra sıra Windows ayarlarını yapmaya geldi. Kurulumun hemen ardından Windows size genel ayarlar hakkında iki seçenek sunar. Birincisi, “Use express Settings”  diyerek windows tarafından önerilen tüm ayarları olduğu gibi kabul edebilirsiniz. Yada “Costumize” diyerek kendiniz özelleştirmeler yapabilir, ayarlar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Daha sonra Windows sizden bir Microsoft hesabı girmenizi istemektedir. Eğer mevcut bir hesabınız varsa giriş yapabilirsiniz. Bu daha çok one drive, skype gibi bir takım hizmetleri kullanırken size fayda sağlamaktadır. Eğer hesabınız yoksa “Create New Account” diyerek yeni bir Microsoft hesabı oluşturabilirsiniz. Tabi bunun için internet bağlantısını yapmış olmanız gerekmekte 

Microsoft hesabı ile giriş yapmak zorunlu değildir. “Create New Account” bölümünün altında yer alan “Sign in Without Microsoft Account” diyerek Microsft hesabı girmeksizin kurulumu tamamlayabilirsiniz.
Evet arkadaşlar Windows 10 kurulumu aslında bu kadar basit. Tek yapmanız gereken yukarıda anlattığımız adımları sırası ile uygulamak. Takıldığınız hususlar olursa aşağıda yer alan resimli anlatım kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Forum Bilgileri İletişim Bilgileri
Türkçe Çeviri: MyBBGrup
Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2013 MyBB Group.


Mail : forumaramaktayim @ gmail.com