Hemen Kayıt Ol , Soru sor ? - Cevap ver !
Kayıt Ol Giriş Yap

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


 
Konuyu Oyla:

Ülkemizdeki Elektrik Dağıtım Şirketleri


28-12-2016, Saat: 18:36,
Yorum: #1

width=200 height=200

Ülkemizdeki Elektrik Dağıtım Şirketleri
Ülkemizdeki Elektrik Dağıtım Şirketleri
 
Elektrik dağıtım şirketleri özelleştirilmeden önce TEDAŞ bünyesinde gerçekleştirilen dağıtım ve perakende satış faaliyetleri, 2004 yılında TEDAŞ'ın özelleştirilmesi ile farklı bir boyut kazanmıştır. Türkiye, elektrik dağıtım ve satışı faaliyetlerinin verimli ve daha etkin bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için 2004 yılında 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmıştır. Belirlenen bu bölgelerde ayrı bir şirket elektrik dağıtım görevini üstlenmiştir. EPDK ve Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararın ardından özelleştirilen ve bazı dağıtım bölgelerinde yeni kurulan elektrik dağıtım şirketleri ile elektrik dağıtım ve ticareti faaiyetleri bu şirketler tarafından sürdürülmeye başlanmıştır.
 
Elektrik dağıtım şirketleri arasında yer alan Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş., KCETAŞ,  ülkemizin ilk özel dağıtım şirketi olup, elektrik dağıtım şirketlerine öncülük eden bir şirket olarak bilinir. Bu nedenle özelleştirilme sürecine dahil olmayan KCETAŞ ve hizmet verdiği Kayseri ili haricindeki diğer bölgelerde yer alan dağıtım şirketleri özelleştirilme sürecine alınmış, dağıtım şirketi bulunmayan bölgelerde ise yeni dağıtım şirketleri kurularak görevlendirilmiştir.
 
Son özelleştirilen elektrik dağıtım şirketi olan Toroslar Elektrik'in de özelleştirilmesinin tamamlanmasının ardından 2013 yılında tüm özelleştirilmeler tamamlanmış ve TEDAŞ varlığı tamamen sona erdirilmiştir. Böylelikle elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetleri daha verimli ve daha düzenli bir şekilde yürütülmeye devam edilmiştir.
 
2013 yılında dağıtım şirketlerinin oluşturulmasının yanı sıra dağıtım ve perakende satış faaliyetleri de birbirinden ayrılmıştır. Elektrik dağıtım şirketleri faaliyet alanı olan elektrik satış faaliyetleri, bu şirketler yerine dağıtım şirketlerinden ayrı olan ve yeniden kurulan "perakende elektrik satış şirketleri" tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde sadece elektrik dağıtım faaliyetleriyle ilgilenenen elektrik dağıtım şirketlerinin listesine ve bilgilerine sağ bölümde bulunan menüden ulaşabilirsiniz.
 
Elektrik Dağıtım Şirketleri

ADM
Akdeniz
Akedaş
Aras
Ayedaş
Başkent
Bedaş
Çamlıbel
Çoruh
Dicle
Fırat
Gediz
Kcetaş
Meram
Osmangazi
Sakarya
Toroslar
Trakya
Uludağ
Vangölü
Yeşilırmak

Elektrik Dağıtım Şirketlerini Haritadan Seçin

http://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt

Forum Bilgileri İletişim Bilgileri
Türkçe Çeviri: MyBBGrup
Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2013 MyBB Group.


Mail : forumaramaktayim @ gmail.com