Hemen Kayıt Ol , Soru sor ? - Cevap ver !
Kayıt Ol Giriş Yap

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


 
Konuyu Oyla:

BTK SİBER ORDU KURUYOR


28-12-2016, Saat: 00:17,
Yorum: #1

width=200 height=200

BTK SİBER ORDU KURUYOR
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan siyasi durumlar günlük yaşamı etkilediği gibi artık siber dünyaya da yansıyor ve bu saldırılarda milyon dolarlara ulaşan maddi kayıplar olabiliyor. Ülkemiz de ciddi anlamda siber saldırıya maruz kalan bir çok ülkeden birisi.

Dünyada en çok siber saldırıya maruz kalan 5 ülke arasındayız. Sırasıyla en fazla siber saldırı alan ülkeler ise şu şekildi ; Hindistan , Çin , Rusya , ABD , Türkiye. Bu denli fazla siber saldırı alan ülkemiz artık Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde önceliği gençlerden yana kullanacağı beyaz şapkalı hacker ordusu kurmak için kolları sıvadı. Bu ordunun en temel amacı saldırı değil savunma olacağını bir kez daha belirtelim.

btk-turk-genclerden-olusacak-hacker-ordu...591296.jpg

Dünya üzerinde buna benzer bir çok örneği bulunuyor. ABD , Rusya (her ne kadar kirli işlerini yaptırsada) , Çin gibi ülkelerin resmi siber orduları bulunuyor. Devletler bu tür orduları silahlı kuvvetleri kadar önemsiyor. Şuan ismini hatırlamıyorum fakat izlediğim belgeselde birisi şöyle demişti ” yaşadığımız bu çağda 10 saatlik su kesintisi halkı etkiler fakat büyük çapta maddi zarar oluşturmaz fakat 10 saatlik internet kesintisi milyonlarca dolara maâl olabilir ” demişti ismini hatırladığım kişi.

Başvuru ve Maaş Durumu 

Sanal dünyayı iyi idrak edebilen , iyi derece de yazılımsal konularda bilginiz var ise usom@btk.gov.tr mail adresinden başvuruda bulunabilirsiniz. BTK tarafından oluşturulacak bu siber güvenlik ekibine dahil olan kişilerin ortalama maaşları 6 ila 10 bin Türk Lirası arasında olması tahmin ediliyor. Açıklamalarda bulunan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan yapılacak başvuruların hızlı bir şekilde değerlendirileceğini söyledi.

Siber Saldırıların Ülkeye Zararları

Bu konu hakkında bu yıl içerisinde ABD ‘ye yapılan bir DDoS saldırısı örneğini vereceğim. 21 Ekim Cuma tarihinde başlayan DDoS saldırısı ülkede 2 gün boyunca etkili olmuştu ve bir çok siteye erişilemez hale getirmişti. Amerika’lı yetkililerin yaptıkları açıklamaya göre sadece 2 gün boyunca yapılan bu siber saldırılar sonucunda ülkeye zararın boyutu tam 7 Milyar Dolar ($) olmuştu. Maddi zararın yanı sıra hayatın bir çok alanınıda felç eden bu saldırı,  ABD ‘nin yaşamış olduğu en siber saldırı olarak tarihe geçti.

BTK ‘nın bu adımı ülkemizde hayırlara vesile olması ve ülkemizin bir daha siber saldırılardan etkilenmemesi dileğiyle.

Forum Bilgileri İletişim Bilgileri
Türkçe Çeviri: MyBBGrup
Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2013 MyBB Group.


Mail : forumaramaktayim @ gmail.com